21 sierpnia 2016

Wszczepienie endoprotezy stawu ramiennego

Wszczepienie endoprotezy stawu ramiennego

Wszczepienie endoprotezy stawu ramiennego w ostatnich latach stało się coraz częściej wykonywanym zabiegiem operacyjnym z wyboru. Obarczony on jest stosunkowo dużymi trudnościami wynikającymi z budowy anatomicznej stawu, słabej stabilizacji mięśniowej oraz konieczności rekonstrukcji przyczepów mięśni stożka rotatorów, jak i samych ścięgien mięśniowych stawu ramiennego.

Mimo tych problemów wszczepienie endoprotezy stawu ramiennego stało się standardem w leczeniu 3-4 i więcej fragmentowych złamań górnej nasady kości ramiennej. Zabieg ten stosuje się też w stanach permanentnego bólu i zaburzeń funkcji stawu związanych z innymi chorobami.

Użyta do zabiegu operacyjnego endoproteza może mieć kształt odwzorowujący anatomiczne krzywizny stawu ramiennego (TSA-total shoulder arthroplasty) lub odwrócone krzywizny powierzchni stawowych (rTSA-reverse total shoulder arthroplasty). W zależności od rodzaju endoprotezy należy zastosować inne standardy procesów rehabilitacji. Trudności i ograniczenia w czasie terapii oraz późniejsze efekty leczenia wynikają z różnic biomechanicznych obu endoprotez. W związku z wyżej wymienionymi problemami należy zastosować program fizjoterapii odpowiednio zmodyfikowany i dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta.

Mając na uwadze dostępne programy rehabilitacji po TSA lub rTSA oraz własne doświadczenia pracy z pacjentami po endoprotezoplastyce, a także innych urazach stawu ramiennego stworzyliśmy autorski program rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy stawu ramiennego.

Zobacz także
Szybki kontakt!
+
Wyślij!