Seniorzy – profilaktyka i leczenie

seniorzy - profilaktyka i leczenie

 

Rehabilitacja seniorów

Systematyczna poprawa jakości codziennego funkcjonowania i postęp medycyny mają ogromny wpływ na wydłużanie się ludzkiego życia. Dojrzały wiek ma wiele uroków, jednak spadek aktywności, obciążenia internistyczne, nieprawidłowa dieta, otyłość oraz choroby narządu ruchu powodują, że pacjenci 65+ często skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości bólowe i postępującą niesprawność.

Aby cieszyć się życiem na emeryturze, warto zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę oraz systematyczne leczenie usprawniające.

 

Pierwsze kroki, czyli od czego zacząć

Wszystkie działania mające na celu poprawę jakości życia seniora należy zacząć od wizyty u lekarza. Nasi ortopedzi i specjaliści rehabilitacji podczas konsultacji określą zakres niezbędnych badań i wskażą możliwe kierunki  działania.

 

Co boli, czyli najczęściej spotykane choroby seniorów

Najczęstsze schorzenia wieku dojrzałego to zmiany zwyrodnieniowe o różnej lokalizacji: zwyrodnienia stawów obwodowych powodujące trudności z lokomocją – bóle stawów kolanowych, biodrowych,  zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kończyn górnych, zespoły bólowe kręgosłupa utrudniające często codzienne funkcjonowanie; choroby przewlekłe – reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, różnego rodzaju choroby mięśni, a także niedowłady spowodowane udarem mózgu. Te wszystkie schorzenia powodują postępującą niesprawność oraz pogorszenie kondycji psychicznej u starszej osoby.

 

Jak sobie pomóc

Większość z nas chciałaby czuć się jak 20-letnia osoba – sprawna funkcjonalnie i bez żadnych dolegliwości bólowych. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Możliwe jest natomiast systematyczne usprawnianie polegające na ćwiczeniach poprawiających ogólną kondycję fizyczną, wzmacniających poszczególne grupy mięśniowe i utrzymywaniu właściwego zakresu ruchu w stawach obwodowych. Nasi lekarze i  fizjoterapeuci dostosowują  program gimnastyki leczniczej do indywidualnych potrzeb i możliwości chorego. Rozsądny program ćwiczeń do wykonywania w domu pomoże zaktywizować pacjenta również w życiu codziennym. Masaże to doskonały przykład działania przeciwbólowego, rozluźniającego oraz poprawiającego samopoczucie. Należy również pamiętać o zabiegach z fizykoterapii – łagodzą stany zapalne, przyspieszają gojenie się ran, działają stymulująco na zrost kostny, a także zmniejszają dolegliwości bólowe  zmienionych chorobowo stawów.

Warto zachęcić seniorów do codziennej aktywności i umożliwić  im systematyczne leczenie usprawniające, bo jest to równoznaczne z poprawą jakości ich życia.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!