Rehabilitacja domowa

REHABILITACJA DOMOWA – CO MUSZĘ WIEDZIEĆ?

Rehabilitacja domowa jest formą terapii indywidualnej prowadzonej w domu pacjenta.  Przeznaczona jest głównie dla osób, które z powodu choroby, bądź znacznego stopnia niepełnosprawności nie mogą dotrzeć do placówki. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie w okresie pandemii, gdyż pacjent ma kontakt jedynie ze swoim terapeutą, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko zakażenia.

Jak skorzystać z rehabilitacji domowej w ramach NFZ?      

Należy uzyskać skierowanie na zabiegi. Może wystawić je lekarz POZ oraz specjaliści z zakresu rehabilitacji, neurologii, chirurgii, ortopedii i reumatologii. Na skierowaniu musi znaleźć się informacja, iż rehabilitacja ma odbywać się w domu pacjenta. Dokument powinien trafić do placówki świadczącej usługi rehabilitacji w warunkach domowych.

Kto może skorzystać z rehabilitacji domowej?

Osoby, które nie poruszają się samodzielnie, przez co nie mają możliwości dotarcia do placówki. NFZ określa, że rehabilitacja domowa przysługuje osobom z zaburzeniami funkcji motorycznych, które są spowodowane:

  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu i rdzenia kręgowego – np. udary, wylewy,
  • ciężkimi uszkodzeniami obwodowego i centralnego układu nerwowego,
  • neurologicznymi chorobami postępującymi – np. chorobą Parkinsona, Stwardnieniem Rozsianym,
  • po zabiegach endoprotezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych oraz po urazach kończyn dolnych.

NFZ refunduje 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.

Jak wygląda rehabilitacja domowa?

Fizjoterapeuta podczas  pierwszej wizyty przeprowadza wywiad dotyczący choroby i warunków socjalnych oraz testy diagnostyczne, w celu ustalenia aktualnego stanu pacjenta i dobrania odpowiednich metod pracy. Najczęściej wykonuje się z pacjentami pionizację i naukę czynności lokomocji, terapię manualną oraz masaż. W przypadku wskazań istnieje możliwość wykonywania zabiegów laseroterapii oraz elektroterapii. U pacjentów leżących wykonuje się ćwiczenia bierne lub czynno-bierne w celu zapobiegania przykurczom, zesztywnieniom stawów oraz ułatwieniu krążenia krwi i chłonki. Pacjent i jego bliscy są uczeni zmian pozycji w łóżku, sadzania chorego, przesadzania z łóżka na wózek i wielu innych czynności, co ułatwia pielęgnacje niepełnosprawnego. Z podopiecznymi,  którzy są w stanie się przemieszczać, pracuje się nad poprawą samodzielnego funkcjonowania.

Dlaczego rehabilitacja jest tak ważna?

Długotrwałe unieruchomienie stopniowo osłabia siłę mięśni, przyspiesza zmiany prowadzące do osteoporozy, ścięgna i więzadła tracą swą elastyczność, pojawiają się przykurcze i obrzęki kończyn. Zmniejsza się liczba oddechów oraz ruchomość klatki piersiowej co zwiększa ryzyko zapalenia płuc. Przy długotrwałym przebywaniu w tych samych pozycjach mogą pojawić się odleżyny.

Dlatego ważne jest, aby chory miał zapewnioną opiekę, nie tylko w postaci odpowiedniego odżywiania, systematycznego podawania lekarstw i opieki pielęgniarskiej, ale także dostęp do regularnej, profesjonalnej rehabilitacji.

 

Opracowała:
Paulina Łęczycka
mgr fizjoterapii, technik masażysta, obecnie zawodowo związana z Przychodnią Ortopedyczno-Rehabilitacyjną CKR Warszawa Ursynów, ul. Surowieckiego 8

Szybki kontakt!
+
Wyślij!